Terenska nastava u Sinju

U petak, 17. svibnja, učenici prvih i drugih razreda matične škole i PŠ Brist uputili su se na terensku nastavu u Sinj, u pratnji učiteljica Mirele Penave Giljević i Perice Šutić.
Osvanuo je, nakon nekoliko kišnih,  savršen sunčan dan koji nas je pratio cijelim putem.
Po dolasku u Sinj, učiteljica Perica nas je provela svojim zavičajem, upoznajući nas sa detaljima centra Sinja . Posjetili smo Svetište Gospe Sinjske, obišli omiljenu „Lucu” - spomenik Stipe Sikirice, čuvenu fontanu Petrovac i nakon toga krenuli u Muzej Alke.
Pogledali smo zanimljiv film o Alki, a nakon toga nas je kustos muzeja upoznao s eksponatima ovog neobičnog interaktivnog muzeja koji je nominiran za mnoge domaće i europske nagrade (najbolji europski muzej) a osvojio je nagradu EU za kulturnu baštinu i nagradu za Storytelling.
Nakon muzeja uputili smo se na Ranč Mustang u obližnje selo Glavice.  Ovo je bio najiščekivaniji dio izleta jer su nas na Mustangu čekali konji. Svi smo projahali krug na konjima a nakon toga smo uživali u sportskim aktivnostima na livadi u centru kompleksa Mustang. Ručali smo i uživali na suncu.
Poslijepodne smo krenuli u špilju Vranjaču, turističku atrakciju mjesta Dugopolje. Dobro smo se obukli i, uz pratnju vodiča zakoračili u podzemnu ljepoticu. Špilja je otkrivena početkom 20. stoljeća, a otvorena je za turiste od 1929. godine. U špilji je čak otkrivena nova vrsta špiljskog pauka, koja je dobila naziv po prirodoslovcu koji ju je otkrio - prof. Umbertu Giromettu. Zakonom o zaštiti prirode, špilja Vranjača je zaštićena 1963. godine kao geomorfološki spomenik prirode.
Bogatstvo sigastih ukrasa zasigurno ju svrstavaju u najljepšu turistički uređenu špilju u Dalmaciji.
Povratak je također bio zabavan - uz pjesme, narodne zagonetke i viceve došli smo kući brzinom munje. Vrijeme zbilja leti kad si u dobrom društvu!
Album slika

objavio: Antonio Porobija   datum: 26. 5. 2019.

« Ožujak 2024 »