Preporuke za očuvanje mentalnog zdravlja tijekom epidemije COVID-19

Odjel za mentalno zdravlje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) izdalo je preporuke koje se odnose na očuvanje mentalnog zdravlja tijekom epidemije COVID-19. Ovo su neke od njih:

OPĆA POPULACIJA

• COVID-19 će vjerojatno pogoditi ljude iz mnogih zemalja. Nemojte ga povezivati s nečijom etničkom pripadnosti ili nacionalnosti. Suosjećajte s pogođenima bez obzira iz koje zemlje dolaze, oni nisu učinili ništa loše.
  • Izbjegavajte gledati, čitati ili slušati vijesti zbog kojih se osjećate anksiozno ili ugroženo; tražite informacije koje će vam pomoći da poduzmete praktične korake za pripremu svojih planova i zaštite sebe i voljene osobe. Potražite najnovije informacije u određeno vrijeme dana jedanput ili dvaput tijekom dana. Stalno praćenje vijesti o epidemiji može svakoga zabrinuti. Tražite činjenice. Pratite vijesti u redovitim intervalima na web stranicama WHO-a i lokalnih zdravstvenih vlasti kako bi razlikovali činjenice od glasina.
  • Zaštitite se i budite podrška drugima. Pomažući drugima u nevolji, pomažemo ne samo njima, nego i samima sebi.
  • Naglašavajte i dijelite pozitivne priče ljudi koji su iskusili koronavirus (COVID-19) i oporavili se ili koji su podržavali svoje voljene tijekom njihovog oporavka.
  • Cijenite njegovatelje i zdravstvene radnike koji pružaju podršku osobama pogođenim COVID-19 u vašoj zajednici. Odajte im priznanje za ulogu koju imaju u spašavanju života i čuvanju zdravlja vaših najmilijih.

ZA ONE KOJI BRINU O DJECI

• Pomozite djeci da pronađu pozitivne načine za izražavanje uznemirujućih osjećaja poput straha i tuge. Svako dijete ima svoj vlastiti način izražavanja emocija. Ponekad bavljenje kreativnom aktivnošću, poput igranja i crtanja može to olakšati. Djeca osjećaju olakšanje ako mogu izražavati i prenositi svoje uznemirujuće osjećaje u sigurnom i podržavajućem okruženju.
  • Održavajte poznatu rutinu u svakodnevnom životu što je više moguće, posebno ako su djeca zatvorena kod kuće. Omogućite djeci aktivnosti odgovarajuće njihovoj dobi. Koliko je god moguće, potaknite djecu da se i dalje igraju i druže s drugima, čak i samo unutar obitelji kada je savjetovano da se ograniče socijalni kontakti.
  • U krizna vremena često se djeca više vezuju uz roditelje pa su time i zahtjevnija. Razgovarajte otvoreno o COVID-19 sa svojom djecom pri tome koristeći informacije odgovarajuće za njihovu dob. Ako su vaša djeca zabrinuta, zajednički razgovor o tome može olakšati njihovu tjeskobu. Djeca će promatrati ponašanje i osjećaje odraslih i to će im predstavljati uzor kako upravljati  vlastitim emocijama u teškim vremenima.

Stručnjaci Poliklinike za zaštitu zdravlja djece i mladih grada Zagreba također su dali preporuke o podršci u vrijeme zdravstvene krize. Između ostalog, naglašavaju ulogu roditelja/odraslih osoba, koji bi trebali biti model djeci jer njihov način komunikacije i smirenost je najjasnija poruka djeci, te važnosti održavanja rutine za smanjivanje anksioznosti i ograničavanja izloženosti medijima i stalnim informacijama o virusu.

Više o podršci djeci u vrijeme zdravstvene krize možete pročitati na sljedećem linku:

objavio: Koni Bulfon   datum: 20. 3. 2020.