PŠ Brist

Posjet Splitu

U petak, 13. travnja, posjetili smo Split s učenicima prvog razreda matične škole Gradac. Zabava je počela na samom polasku. Učiteljica Ranka pripremila je listu pojmova koje smo morali uočavati putem. Put je doslovno projurio!

Čim smo došli u Split, otišli smo do Gradskog kazališta lutaka. U sklopu programa 11. Festivala hrvatske drame za djecu Mali Marulić pogledali smo odličnu predstavu Olje Savičević Ivančević "Šporki Špiro i Neposlušna Tonka" . Olja Savičević Ivančević je na prilično šašav i djeci prihvatljiv način ukazala na ozbiljne društvene boljke, na problematične odnose u obiteljima i zajednici. Jedan od tih problema je neslušanje drugoga. Glavno pitanje koje se provlači kroz cijelu predstavu je - treba li bespogovorno slušati pravila čak i onda kada su loša, samo zato što smo tako navikli? Koliko se svidjela djeci, pokazale su višeminutne dječje ovacije na kraju predstave,  kojima su nagradili fantastičnu glumu.

Nakon kazališta prošetali smo se Dioklecijanovom palačom, prošli kroz popularnu najužu "Pusti me da prođem" ulicu, razgledali ribarnicu, Peristil, podrume palače, Vestibul, Jupiterov hram, prošetali se Dioklecijanovom ulicom kroz Zlatna vrata do kipa Grgura Ninskog i uputili se malim uličicama do Muzeja grada Splita. Nakon stručnog razgledavanja  slijedila je radionica u kojoj smo zbilja uživali - izrađivanje glinenih novčića u kalupima pravljenim po uzoru na novčiće iz doba cara Dioklecijana.

Povratak je također bio zabavan - uz kviz, pjesme, narodne zagonetke i viceve došli smo kući brzinom munje. Vrijeme zbilja leti kad si u dobrom društvu!

Slike pogledajte klikom na "opširnije"

objavio: Perica Šutić   datum: 13. 4. 2018.