Knjižnica

"Knjiga nije predmet. Ona je čarolija. Dobre knjige moraju putovati iz ruke u ruku.   Na tom putu uvijek se nešto zanimljivo dogodi s ljudima i knjigama. Prepoznavanje, ljubav ili mržnja, razumijevanje, otkrivanje novoga i nepoznatoga, a katkad i staroga i poznatoga."  Melita Rundek

Od dobrih misli i knjiga sagradite svjetove čudesne ljepote. Putujte s  rečenicama u beskonačnost i otkrit ćete sebe u svemu. Igrajte se! Smijte se! Čitajte sa srcem! Budite u romanima, ljetujte u sonetima, skačite po rimama, ljuljajte se u stihovima. Neka vas knjige miluju, tješe, škakljaju, umiruju, uče, čuvaju, zabavljaju, odgajaju i nasmijavaju.

Sanja Pilić

Čitamo mi, u obitelji svi

ČITAMO MI, U OBITELJI SVI

Nacionalni projekt poticanja čitanja kod učenika OŠ u Republici Hrvatskoj.

Ove školske godine naša škola prijavila se u projekt ČITAMO MI, U OBITELJI SVI.

Prije godinu dana u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara pokrenut je nacionalni projekt poticanja čitanja među učenicima trećih razreda osnovnih škola RH, u koji su uključeni  i njihovi roditelji. Cilj projekta je bio ukazati na važnost svladavanja tehnike čitanja kod učenika koje su vrlo važne za njegovo daljnje cjeloživotno učenje, važnost roditelja kao uzora u procesu čitanja i na važnost školske knjižnice kao informacijskog središta škole koja promiče kulturu čitanja.

Zašto je važno učiti djecu čitanju? Kakvu ulogu roditelji imaju u procesu učenja čitanja?

Prema nekim istraživanjima, najbolji su čitači učenici iz obitelji u kojima se mnogo čita i u kojima knjige predstavljaju vrijednost. Djeca dobro osjećaju da li roditelj,kao najvažnije osobe u njihovom životu ,misle o čitanju kao važnoj,korisnoj i zabavnoj aktivnosti ili zaziru od čitanja. Učenici nižih razreda uče prije svega oponašanjem,a roditelji su im  u tome najveći uzori i autoriteti. Pozitivnim stavom prema čitanju i primjer roditelja koji puno čitaju  potiče dječji interes za čitanje. Takvo dijete uživa u kontaktu s knjigom i s osobom koja mu čita i čitanje povezuje s ugodnim osjećajima i s nečim što je vrlo korisno u životu i u daljnjem obrazovanju.

Kako vi kao roditelj možete pomoći u tome? Pričajući djetetu priče i čitajući im bajke,pjesme i basne i sl., razvijate kod djeteta razumijevanje i prepričavanje pročitanog, kritičko i logičko razmišljanje. Potičući dijete da samo piše priče i pjesme kad nauči čitati i pisati, pomažete mu da razvije maštu i kreativnost i koristi naučene riječi i znanje stvarajući nešto vlastito.

Projekt Čitamo mi, u obitelji svi  promiče razvoj ovakvog obiteljskog čitanja koje sjedinjava čitanje iz užitka i informacijsko čitanje.

Projektu su dali potporu Filozofski fakultet, Hrvatsko društvo čitatelja,Društvo hrvatskih književnika, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Agencija za odgoj i obrazovanje.

objavio: Teo Franić   datum: 30. 11. 2012.